Strona wykorzystuje pliki cookies. Czy wyrażasz zgodę na używanie cookies? Zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

4329mKata jest to walka z cieniem, podstawowa forma nauki technik nie tylko w Karate, ale i w boksie oraz innych stylach walk. Zawsze wykonuje się te same ruchy, aby osiągnąć odpowiednią szybkość, dokładność i harmonię. Przez wielu ćwiczących ta forma ćwiczenia jest niedoceniana, uważana za nieciekawą i nudną, co jest wielkim błędem!. Poprzez taką formę treningu ćwiczymy walkę z "wyimaginowanym" przeciwnikiem, "który nigdy nie oddaje..." i dzięki temu jesteśmy w stanie nauczyć się odpowiedniego myślenia oraz reakcji na atak realnego przeciwnika.

 

Kata tętni życiem! Jest jedyną droga do zrozumienia ... KUMITE (walki).

 

Wykonując KATA zawodnik musi pamiętać aby:

  • Dobrze w kolejności wykonywać techniki
  • Kontrolować swoją siłę, napięcie, szybkość i rytm
  • Zachowć kierunek poruszania
  • Rozumieć wykonywane techniki
  • Zachować właściwą pozycję ciała
  • Utrzymywać dobrą koordynację i równowagę
  • Kontrolować oddech i Kiai

W Oyama Karate, zaawansowani zawodnicy wykonują również kata z użyciem azjatyckich broni takich jak:

pałka TONFA - pierwotnie używana jako drewniany uchwyt w otworze kamienia młyńskiego pomocny przy mieleniu ziarna. Jako broń skuteczna w obronie przeciwko uzbrojonemu samurajowi. W dzisiejszych czasach stosowana przez wyszkolone jednostki służb specjalnych,

kij BO- używany na ramionach do przenoszenia wiader wody, ze względu na swoją długość zadawano nim mocne uderzenia i bloki,

widelce SAI - służyły jako narzędzia do sadzenia ryżu, a użyte do obrony przez dobrze wyszkolonego mistrza sztuk walki były bardzo skuteczną bronią.

Udostępnij

Galeria