Strona wykorzystuje pliki cookies. Czy wyrażasz zgodę na używanie cookies? Zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

funakoshi-history-of-karate-smallPierwszy zapis o sztukach walki pochodzi z roku 2500 p.n.e. Funkcjonuje obecnie przekonanie, iż karate jest czysto japońską sztuka walki, co jest błędne. Za kolebkę wszystkich dalekowschodnich sztuk walki uważa się bowiem Chiny, a konkretnie klasztor Shaolin. Według źródeł historycznych w roku 520 p.n.e. do klasztoru przybył Bodhidharma, oświecony mnich z Indii.

Bodhidharma studiując techniki ataku zwierząt i owadów oraz siły natury łączył je ze specjalnymi metodami oddychania i tworzył podstawy legendarnego systemu walki bez użycia broni. Tego wszystkiego nauczał mnichów klasztoru Shaolin, którzy po zburzeniu tego klasztoru przez wojska mandżurskie wyruszyli w różne części świata nauczając sztuki walki wręcz.

Pomostem, którym karate przedostaje się z Chin do Japonii jest Okinawa. Druga ważna data w historii karate to rok 1609,kiedy to japoński ród Satsuma, po porażce z rodem Tokugawa, dokonuje militarnej ekspedycji na Okinawę. Okupacja wysp trwa ponad 250 lat. Zakaz posiadania wszelkiej broni prowokuje tublców do studiów walki wręcz, które odbywają się w zupełnej tajemnicy, najczęściej nocą.

Za ojca sztuk karate uważa się okinawskiego mistrza Ginchina Funakoschi (1868-1957), twórcę stylu Shotokan. Na obszarze całego Ryukyu, dawał on pokazy sztuki karate wywołując powszechny podziw nie tylko najwyższych dostojników państwowych, ale również wielu ekspertów sztuki walk m.in. Jigoro Kano, twórcy Judo. Efektem popularyzatorskiej dziełalności Funakoschi była raport skierowany do rządu japońskiego, w którym podkreślał on wychowawcze i zdrowotne zalety karate. Wkrótce nastąpiło też oficjalne wprowadzanie tej sztuki walki do programu nauczania w okinawskich szkołach. pokazy karate przeprowadzone przez Funakoschi w Budokuden w Kioto w 1915 r. sprawiły, że sztuka ta obok judo, kendo i aikido, weszły w skład japońskiego systemu budo. W świątyni Enkaku-Ji znajduje się obeliks poświęcony pierwszemu propagatorowi sztuki karate (pustej ręki) w którym obok imienia mistrza widnieje napis:

KARATE NI SANTE NASHI"-"KARATE NIGDY NIE BYŁO TECHNIKĄ AGRESJI"

Udostępnij

Galeria